Esenboğa Havalimanı (IATA: ESB, ICAO: LTAC) 1955 yılında Çubuk Ovası kurulmuştur. Ankara ili Çubuk ilçesi sınırları içinde olan Esenboğa Uluslararası Havalimanı Ankara şehir merkezine 28 km uzaklıktadır.

 

Özellikler

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) yaptığı sınıflandırmaya göre CAT II Vve CAT III niteliklerine sahiptir. Toplam 7,500,000 m²’lik kurulu alanı bulunan havalimanında 7.500m²’lik iç hatlar terminali ile 7,950 m²’lik dış hatlar terminali bulunmaktadır. Türkiye’deki Havaalanları İstatistiklerine göre, toplam yolcu trafiği bakımından dördüncü havalimanıdır.
Esenboğa Hava Limanında Kompozit Beton kaplamalı 3750×60 metre ve 3750×45 metre boyutlarında iki adet pist bulunmaktadır. Esenboğa Hava Limanında 1 adet VIP ve 1 adet CIP Salonu bulunmaktadır. Ayrıca “Yabancı Konuklar Köşkü” de Devlet Protokol Hizmetinde bulunmaktadır.

Hem iç hem de dış hatlar terminal binalarının yapımı ve işletimi için özel sektöre olanak sağlanmıştır. Ekim 2004 ayında Yap İşlet Devret Modeli ile yapımına başlanılan iç ve dış hatlar terminal binasının inşaatı planlanan bitiş tarihinden bir yıl önce 16 Ekim 2006 tarihinde açılmışır. Yeni terminal binası ile Esenboğa Havalimanı Türkiye’nin en büyük ikinci havaalanı olma özelliğini kazanmıştır.

Terminalde klinik, eczane, maliye bürosu (yurtdışı çıkış harç pulu), PTT şubesi, bir banka şubesi, çeşitli bankalara ait atmler, fast food, kafeteryalar, gazete bayisi, hediyelik eşya, vs hizmetler vardır.

Yeni Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, 2007

Esenboğa Havalimanı kafeterya katı

Yeni Terminalin projesini ESSA Proje Danışmanlık hazırlamıştır ve TAV inşaa etmiş ve işletmesini üstlenmiştir.

Yeni iç ve dış hatlar terminal aşağıdaki özelliklere sahiptir.

  • 168 bin m²’lik alan,
  • 10 milyon yolcu/yıl kapasite,
  • 18 adet yolcu köprüsü,
  • 105 check-in kontuarı,
  • 18 gidiş 18 geliş olarak 36 pasaport kontuarı,
  • 123.000 m²’lik alan üzerinde 4.000 araç park kapasiteli kapalı otopark

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>