İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı (Farsça:فرودگاه بین‌المللی امام خمینی, forudgah-e beyn-ol-melali-yé Emam Khomeyni veya sadece فرودگاه امام, Forudgah-e Emam) Tahran’ın 40 Km. güneyinde ve Tahran-Kum ve Tahran-Saveh otobanlarının üzerinde yer almaktadır. Bu havalimanı İran’ın en büyük havalimanıdır. Havalimanının adı, 1979 yılındaki İran İslam Devriminin lideri Ruhullah Humeyni’den gelmektedir. Bu Havaalanının yıllık kapasitesi 5,4 milyon yolcu ve 120 bin ton yüktür ve yolcu kapasitesinin 5,6 milyon kişiye kadar yükseltme imkânı vardır. Bu havaalanının resmi açılışından sonra (Cidde, Medine ve Şam hariç) bütün uluslararası uçuşlar Mehrabad Havalimanından bu havalimanına geçirilmiştir.

Tarihçe

Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’nın inşa edilmesi Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün önerisiyle 1968’de düşünülmüş, 1973 yılında inşa emri Ahmadabad Havalimanı adıyla devlet tarafından onanmıştır. Amerikan ve İran şirketleri tarafından yürütülen çalışma İran devrimiyle birlikte yarı kalmıştır. Sonunda Fransız ve İran şirketlerinin çalışmasıyla birlikte bu havaalanı 2005 yılında resmi olarak açılış yaptı.

Açılış Tartışmaları

Bu havalimanını açılışı da çok tartışmalı başlamıştır. Havalimanının işletme bölümü Tepe-Akfen-Vie (TAV) şirketine devredilmesinden sonra resmi açılış töreninde İran Devrim Muhafızları tarafından ilk uçağa iniş izni verilmedi ve Devrim Muhafızları’nın savaş uçakları bu havalimanında iniş yapmakta olan yolcu uçağını Mehrabad Havalimanına doğru yönlendirdiler.[1] Bunu gerekçesi ise TAV şirketinin İsrail ile bağlantılı olduğu iddiası idi.[2] Sonunda İran Şura Meclisi’nin TAV şirketi ile anlaşmayı feshettikten sonra ancak bu havalimani resmi olarak iniş ve uçuşlara açılabildi.

Türkiye-İran uçuşları

Bu havalimanında Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus Havayolları, Atlasjet ve Sun Express şirketleri ile yabancı havayolları tarafından İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok havalimanları ve havaalanlarına uçuş yapılmaktadır.

İnternet Hizmetleri

Havalimanında WİFİ internet bağlantısı vardır ve yolcular 1 Mb/s hızı olan bu bağlantıdan ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>